Stare hlače za nove igrače

Avtor prispevka : Katarina Žvokelj (katarinazv@hotmail.com), objavljeno 08.05.2021 21:58:51
KATEGORIJA:
Ravnanje z odpadki
KLJUČNE BESEDE:
Ravnanje z odpadki, Vrtec, Dobra praksa
POVZETEK:

Otroci spoznajo pridobivanje blaga, uporabo ter možnosti recikliranja odpadnih oblačil. Preko lastne aktivnosti lažje osvojijo znanje in spodbujajo družine k odgovornemu ravnanju z odpadki. Aktivnost je omogočala razvijanje solidarnosti, sodelovanje z lokalno skupnostjo in povezala družine z vrtcem.

Galerija Priloge Komentarji (0)

povp.ocena:(0)

V mesecu februarju 2021 smo se v skupini 3- do 4-letnih otrok posvečali projektu Ekošole »Ne zavrzi oblek, ohrani planet«. Projekt naju je pritegnil, saj obe strokovni delavki v oddelku radi šivava in predelujeva oblačila. Vpletli sva veliko konkretnih dejavnosti ter lastne aktivnosti otrok, da bi odnesli čim več spoznanj, uporabnih v vsakdanjem življenju.

Najprej smo se z otroki pogovarjali, kako nastane blago, kaj vse je narejeno iz tekstila ter oblikovali slikovni plakat z njihovimi komentarji. Spoznavali smo primerna oblačila glede na letni čas in v garderobo nalepili tabelo Zaporedje pravilnega oblačenja. Projekt je omogočal dobro izhodišče za povezavo družina – vrtec, saj so se starši dobro odzvali na našo prošnjo po prinašanju odsluženih otroških oblačil. Medtem smo poiskali 3 odpadne škatle, jih zavili v nov papir in označili, kam bodo šla stara oblačila: Tekstilko, Rdeči križ in v predelavo. Otroci so prinesena oblačila razvrstili v škatle (štetje, razvrščanje - področje matematike), hkrati pa je tekel pogovor o pomoči drugim, solidarnosti. V povezavi z lokalno skupnostjo smo se dogovorili s predstavnico Rdečega križa za predajo oblačil v skladišče. Dogodek bo ovekovečen tudi v lokalnem časopisu.

Posebno veselje pa je predstavljala škatla »za predelavo«, saj smo iz starih kavbojk zašili igrači kita in delfina. Sočasno smo spoznavali še poklic krojača in šivilje ter delovanje šivalnega stroja. Med krojenjem in šivanjem so otroci iznašli novo rimo: »STARE HLAČE ZA NOVE IGRAČE«. Novi igrači sta namenjeni pogovorom v jutranjem krogu, pri čemer otroci upoštevajo pravilo: kdor drži igračo, govori, ostali ga poslušajo (vsak član skupine je pomemben in spoštovan). V tej točki sva sledili otroškemu zanimanju, tako da je tema skrenila še k morskemu življenju. Na naš projekt smo se vrnili z eko domačim barvanjem oblačil s sokom rdeče pese. Ta oblačila sedaj nosijo naši dojenčki v kotičku dom – družina. S področja umetnosti smo se naučili novo, z odlaganjem odpadkov povezano pesmico Košek za smeti. Otroci so hitro osvojili preprosto besedilo, še posebej ko sva izdelali slikopis besedila tako, da lahko »berejo« slike (tekst). S področja jezika nam je bila vir informacij o ohranjanju narave tudi knjiga (eko zgodbe), zgodnjega opismenjevanja pa smo se lotili s črkami, ki sva jih sešili iz odpadnih kosov blaga (vsaka črka svoje teksture in barve). S pomočjo oblačil kot telovadnim pripomočkom smo izvajali gibalne urice, včasih pa smo iz njih oblikovali šotore za umik v mirni kotiček. Samoiniciativno je ena od mamic v skupino prinesla tope igle, velike gumbe in primerno blago za šivanje le-teh z volno. Vsak otrok je prišil gumb in izvezel oči za sovjega »smeška«. Pri tem so pokazali veliko mero natančnosti in predvsem potrpežljivosti, vztrajnosti pri novi dejavnosti urjenja fine motorike, koordinacije roka – oko ter tehnične ustvarjalnosti. Na razpolago so ves čas imeli tudi tablo z zadrgami, gumbi, pripenjali, vrvicami za pretikanje, vozlanje … ki sva jo oblikovali iz prinesenega materiala za učenje potrebnih spretnosti samostojnega oblačenja.

Za zaključek projekta sva iz rabljenih oblačil vsakemu otroku sešili naglavni trak, da bo oblačilo uporabno še naprej, le v drugi obliki.

Projekt in zastavljeni cilji so nam uspeli, povezali smo se z lokalno skupnostjo, družinami in vključili dejavnosti z vseh področij. Časovni okvir enega meseca je bil ustrezno zastavljen. Otroci so s svojimi komentarji ter ravnanji dali vedeti, da so odnesli nekaj znanja in pozitivnega védenja o odgovornem ravnanju z odpadnimi oblačili. 

Priloge

# Ime datoteke

Komentarji